Na čo nezabudnúť pred žiadosťou o pôžičku

Pred požiadaním o pôžičku si treba zodpovedať niekoľko otázok, ktorých zodpovedanie zároveň ovplyvňuje i výber konkrétnej ponuky.

Koľko si potrebujem požičať?

Pozor, nemýľte si otázku „Koľko si potrebujem požičať?“ s otázkou „Koľko si môžem požičať?“
Pre pôžičkovú spoločnosť je výhodné požičať vám čo najviac, ak prejavíte záujem. Odporúčam požičiavať si iba toľko, koľko potrebujete.

Akú najvyššiu mesačnú splátku si môžete dovoliť?

Pri určovaní možnej mesačnej splátky nezabudnite na žiadne výdavky, ktoré máte (nájomné, strava, energie, školy…). Po odpočítaní všetkých možných výdavkov odpočítajte aj slušnú rezervu na nepredvídané udalosti a zostane vám približná suma, ktorú môžete mesačne splácať.

Na akú dobu sa chcem zadĺžiť?

Nie vždy je najdlhšia možná doba splácania aj najvýhodnejšou. Pozrite predovšetkým RPMN – ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá by mala byť pre vás oveľa dôležitejšie ako reklamou tlačená úroková miera. Viac o RPMN nájdete napr. v našom článku Čo je RPMN a prečo je dôležitá.

Preverte si spoločnosť, z ktorej si chcete požičiavať

Je to veľmi dôležité, najmä aby ste nenaleteli rôznym podvodníkom. Strávte dostatok času na internete, pýtajte sa známych, aby ste sa uistili, že spoločnosť, od ktorej si idete požičiavať peniaze je seriózna. Mala by byť právnickou osobou, mať konkrétne sídlo, prevádzku, kontakty, ktoré fungujú. Nebojte sa zavolať a pýtajte sa na všetko, čo vám napadne.

Vytvorte si finančnú rezervu

Hovorí sa, že je dôležité mať vytvorenú finančnú rezervu aspoň vo výške 3 mesačných splátok úveru. Ja odporúčam aj viac, lebo nikdy neviete, aká situácia nastane. Môžete prísť o prácu, môžete zostať dlhodobo PN, môže prísť nejaká živelná pohroma a bude potrebných veľa peňazí na opravu atď. Aj preto je dobré poistiť si úver.

Poistite si úver

Dnes si môžete poistiť úver proti strate zamestnania, dlhodobej PN, invalidite či smrti. Poistenie úveru Vám jednoznačne odporúčam, často ho ponúka aj priamo spoločnosť, od20 ktorej pôžičku žiadate.