Dlhodobé vs. krátkodobé sporenie

Premýšľate nad zavedením sporenia, no neviete sa rozhodnúť, aký časový horizont zvoliť? Ako dlhodobé, tak aj krátkodobé sporenie má svoje výhody, ale aj nevýhody. Každý jeden z vás je konkrétnym finančným jedincom s jedinečnými požiadavkami a kritériami, a tak je veľmi dôležité prihliadať na svoje pomery. Tento článok vám však otvorí dvere do sveta sporenia.

Dlhodobé sporenie

Pokiaľ ste trpezliví a nikam sa neponáhľate, odporúčam zvoliť tento časový variant. Dá sa povedať, že je stabilnejší, nakoľko trh sa počas dlhšej doby priemerne výrazne nemení. Ak máte napríklad malé dieťa a chcete mu sporiť do dospelosti, dlhodobé sporenie je ideálnym riešením. Čím dlhšie sporíte, tým viac peňazí sa vám na účte hromadí. Navyše nie ste pod tlakom, pretože investujete mesačne ľubovoľné čiastky.

Hovorkyňa jednej z poisťovní nám k tomu povedala:

„Dlhodobé sporenie je v súčasnosti zaujímavé najmä pre mladé páry, ktoré sa rozhodnú založiť si rodinu, alebo sú na začiatku spoločného, manželského života. Budúcnosť dieťaťa je pre nich prioritou a sú kvôli nemu ochotní sporiť aj 20 či 30 rokov. Nakoniec sa im to aj tak vyplatí a svojej ratolesti zabezpečia stabilnú budúcnosť.“.

Krátkodobé sporenie

Hneď na úvod je potrebné povedať, že krátkodobé sporenie (1-3 roky) je veľmi riskantným finančným produktom. Pri tomto variante sa môže stať, že sa situácia na finančných trhoch vyvinie nepriaznivo a tento skok môže znehodnotiť vaše financie. Výsledok môže byť taký, že klient získa menej, ako do sporenia vložil. To nám potvrdil aj hovorca jednej z poisťovní, Ing. Michalík:

„Krátkodobé sporenie je veľmi nestabilným finančným produktom. Neodporúčam pustiť sa do tohto typu bezhlavo a bez plánu. Dôležitá je dôkladná a detailná analýza, najlepšie za pomoci profesionálov. Inteligentný výber krátkodobého sporenia môže priniesť aj plusy.“